وبلاگ ناظم الاطبا

با عرض سلام خدمت دوستان و همکاران محترم

اینجانب دکتر محمد ناظمی بیدگلی،متولد 1350 که از 15 سالگی به عنوان نیروی بسیجی عازم جبهه شدم و تا آخر جنگ (حدود 20 ماه) ماندم .ورودی 69 دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و فارغ التحصیل شهریور 76 می‌باشم.یک سال پس از انجام طرح خدمت پزشکان و پیراپزشکان ، به استخدام شبکه بهداشت و درمان درآمدم . چند سالی در روستاها مشغول بودم و با شروع طرح بیمه روستایی ، به عنوان پزشک خانواده در روستاهای شهرستان آران و بیدگل (5 کیلومتری کاشان ) فعالیت کردم و از چند ماه قبل کار اداری در ستاد شبکه را متقبل شدم.

اواخر دوران دانشجویی ما ، واحد کامپیوتر به صورت اختیاری ارائه شد که من نگرفتم . آن زمان DOS ٬تنها سیستم عامل روی کامپیوترهای شخصی بود . پس از شروع به کار به علت علاقه زیادی که به کامپیوتر داشتم یک سیستم خریدم و با سیستم عامل‌های ویندوز 1/3 - 95- 98- ایکس پی و ....به پیش آمدم وحدود 2 سال قبل با یافتن آدرس وبلاگ شخصی ، با وبلاگ‌نویسی نیز آشنا شدم و در حال حاضر وبلاگی دارم که بیشتر شبیه کشکول و یا به قولی آش شله قلمکار است و از همه رقم در آن یافت می شود( خاطرات شخصی، شعر، مطالب علمی، تراوشات ذهنی و.....) یادگیری برنامه‌نویسی را هم اخیراً شروع کرده ام.

سال گذشته از طریق هیئت پزشکی حج٬ به سفر حج تمتع رفتم.

(WWW.HMC.IR)

و اما در مورد شغل پزشکی عمومی:

پزشکی عمومی محلی برای ماندن نیست و به همین دلیل به جرأت می‌توانم بگویم که بیش از 90% پزشکان عمومی درامتحانات دستیاری شرکت می‌کنند تا بلکه از این مرحله بگذرند.

مشکلات پزشک عمومی با فارغ‌التحصیلی شروع می‌شود :

ابتدا باید برای آینده‌اش تصمیم بگیرد: می خواهد ادامه تحصیل دهد یا می‌خواهد تشکیل خانواده دهد و کار کند؟

اگر می‌خواهد ادامه تحصیل دهد باید از همان سال اول با پشتکار و عزم راسخ به فکر ادامه تحصیل باشد .

اگر بخواهد تشکیل خانواده دهد٬جامعه از او انتظاری دارد که قادر به برآورده کردنش نیست. در حال حاضر وضع بهتر شده است ولی در زمان ما مشکل انعقاد قرارداد با بیمه ها از یک سو ، عوارض و مالیات از سوی دیگر ، هزینه های مطب ، توقع دوست و آشنا برای ویزیت رایگان، گریه‌و‌زاری مادرانی که تا نزدیک آرنج النگو داشتند و اظهار می‌داشتند که پول دارو را ندارند (و من ساده‌لوح٬پول ویزیت را هم پس می‌دادم )و... باعث می‌شد که در آخر ماه برای پرداخت حقوق منشی نیز مشکل وجود داشته باشد تا چه رسد به مخارج منزل!

یکی از بزرگترین مشکلات پزشکان عمومی ، مقایسه آنها با پزشکان متخصص است . موقع خرید کالا اگر فروشنده بداندکه خریدار پزشک است نرخ را بالاتر می‌گوید.

 دیگری عدم تعامل و همکاری پزشکان متخصص با عمومی است. وقتی یک پزشک عمومی بیمار را به متخصص ارجاع می‌دهد دیگر نزد پزشک عمومی برگشت داده نمی‌شود و این باعث شلوغی مطب متخصص و از دست رفتن بیمار پزشک عمومی می‌شود.

البته ناگفته نماند که پزشکان متخصص نیز مشکلات خاص خود را دارند و به علت عدم رضایت از وضعیت مالی خود (با توجه به زحماتی که برای کسب آن متحمل شده‌اند )دست به کارهایی مانند گرفتن زیرمیزی می‌کنند که زیاد خوشایند جامعه نیست.

از دیگرمشکلات ،عدم سنخیت مطالب آموزش دیده با موضوعاتی است که باید با آنها درگیر شود.

یه قول یکی از دوستان ، پزشکی عمومی اقیانوسی است به عمق یک متر.آموزش پزشکی ما مربوط به جوامع پیشرفته است ولی محل کار ما در ایران. در دوران دانشجویی تشخیص ها بیشتر مبتنی بر پاراکلینیک است ولی طرح در روستایی است که 2 ساعت با شهر فاصله دارد و مردم انتظار دارند که با اولین ویزیت ، بدون آزمایش و ... با داروهای موجود در درمانگاه  بهبود یابند. تشخیص باید کلینیکی و غیرآکادمیک و درمان با تعداد اقلام دارویی محدود به همان درمانگاه و بدون ارجاع به متخصص باشد. در روستا ، چه پزشک خانواده و چه پزشک سیستم بهداشتی درمانی در طرح، هر آنچه در فیلد بهداشت آموخته است بیشتر به دردش می‌خورد . به قول یکی از مسئولین بهداشتی دانشگاه ، ما با فارغ‌التحصیلان دانشگاه ... مشکلی نداریم ولی با بقیه مشکل داریم.

در شهر هم تعامل با همکاران پزشک (عمومی و متخصص) و داروساز پیچیده است. اگر دارو کم بنویسد داروساز بیمار را به سمت دیگر پزشکان سوق می‌دهد . اگر با اولین نسخه بهبود نیابد بیمار نزد پزشک دیگری می‌رود و متاسفانه برخی از آنان برای جلب بیمار مطالبی می‌گویند که او هرگز نزد پزشک قبلی برنگردد.

(برای مقابله با چنین مشکلی پزشک دست به اقدامی می‌زند که خودش هم زیاد راضی نیست. بماند.)  

از دیگر مشکلات می‌توان به عدم وجود نظام صنفی مستحکم و کارا اشاره کرد. درست است که سازمان نظام پزشکی و جامعه پزشکان عمومی پرچمدار دفاع از حقوق پزشکان هستند ولی زیاد در این راه توفیق نداشته‌اند ( البته این نظر شخصی بنده است ) هنوز نرخ تعرفه پزشکان را دولت تعیین می‌کند. هنوز برای پزشکان عمومی ، پزشکان متخصص تعیین تکلیف می‌کنند.با وجود تمایل برای جویا شدن از وضعیت دوستان هم دوره ، هنوز موفق نشده‌ام از طریق سازمان نظام پزشکی حتی از یک نفر آنان نیز مطلع شوم.هنوز برای تهیه نشریه نظام پزشکی مشکل دارم ( به آدرس ایمیل افراد فرستاده نمی‌شود.) هنوز ... هنوز ... هنوز...

عدم وجود پشتوانه قانونی از دیگر معضلات گریبانگیر پزشکان است .اگر یک بیمار در اثر حساسیت به پنی‌سیلین یا موارد مشابه ، فوت نماید هیچ کس از پزشک حمایت نمی‌کند.اگر بیماری از پزشک شکایت کند حرف بیمار را بیش از حرف پزشک می‌پذیرند.اگر فردی از پزشک اورژانس بیمارستان بخواهد که بستری شود پزشک مجبور است او را بستری نماید حتی اگر اندیکاسیون بستری نداشته باشد.

عدم سنخیت ارزش مورد با حق الزحمه نیز وجود دارد. برای مثال هزینه خیاطی پارچه گرانقیمت بیش از پارچه ارزان‌قیمت است . چه چیزی ارزشش بیش از جان آدمیست؟ یک پزشک باید انسانی را که اشرف مخلوقات است با 1700 تومان ،درمان کند اگر بیمار فوت نماید 27میلیون تومان دیه بپردازد.

همگانی نبودن بیمه در شهرها ، عدم تخصیص بودجه درمان در خانواده ها در ابتدای ماه ، افتتاح درمانگاه های تامین اجتماعی (که بیماران دارای بیمه تامین اجتماعی را بدون دریافت هرگونه وجه درمان می‌کنند)و افتتاح درمانگاه‌های خیریه از دیگر مشکلات هستند . افراد خیر اگر می‌خواهند به درمان افراد بی‌بضاعت کمک کنند راه‌های بهتری هم وجود دارد.

مدیریتهای پایه و به قولی سطح پایین وزارت بهداشت و درمان (در سطح شبکه‌های بهداشت ودرمان و مراکز بهداشتی درمانی )، با پزشکان عمومی است و یک پزشک عمومی اگر موفق‌ترین مدیر دنیا هم باشد نمی‌تواند رئیس دانشگاه شود. البته در همان مرکز بهداشتی درمانی یا به قول قدیمی‌ترها درمانگاه نیز با مشکلاتی روبروست.: پرسنلی که سالها در مرکز کار کرده‌اند و تمام راه‌های قانونی و غیرقانونی و فوت و فن ها را یاد گرفته‌اند از قبول مسئولی قانون‌مدار راضی نیستند. کارشناسی که 25 سال سابقه خدمت دارد رودرروی پزشک می‌ایستد و سیستم نیز وقتی نمی‌تواند با نیروی استخدامی سابقه‌دار مواجه شود از پزشک تازه‌کار،مایه می‌گذارد.

امروزه پزشکان عمومی از مظلومترین اقشار جامعه محسوب می‌شوند. کارهایی نیز برای کمک به آنها انجام شده است {مانند پزشک خانواده ، پزشک قطار، خدمت در وزارت نفت (البته مناطق جنوبی مانند عسلویه و ... نه تهران و...)} ولی نتوانسته است توقع و آرزویی که یک دختر هنگام ازدواج با پزشک جوان دارد را برآورده کند.

اجرا نشدن اصل 44 و دولتی ماندن مراکز درمانی نیز مانعی بر سر راه اشتغال پزشکان است. شبکه های بهداشت به جای کمک به پزشکان ، آنها را رقیب خود می‌دانند. 

ادغام پزشک خانواده و شبکه‌های بهداشت با توجه به کسری بودجه وزارت بهداشت باعث شده که اعتبار تخصیص یافته برای اجرای طرح، سایر کمبودهای شبکه‌ها را بپوشاند و حق‌الزحمه پزشک با چند ماه تاخیر پرداخت شود و جور کمبودهای شبکه ها رانیز پزشکان عمومی باید بکشند.

مشکلات فوق باعث شده که پزشکان جوان از خیر افتتاح مطب بگذرند . خانم‌ها خانه‌نشین می‌شوند و آقایان با طرح‌های پزشک خانواده ، پزشک قطار و ... سر خود را گرم می‌کنند.

من از وضع پزشکان عمومی در شهرهای بزرگ خبر ندارم ولی فکر نمی‌کنم آنها هم سری از میدان آورده باشند.  

به امید فردایی بهتر

با آروزی موفقیت و شادکامی و سالی بهتر از سال قبل برای تمامی همکاران

 دکتر محمد ناظمی بیدگلی
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------

با تشکر از آقای دکتر...لطف نموديد...اميدوارم که برای خوانندگان مدلاگ نيز مفيد بوده باشد...ازآرزوی عزيز که يکی از وبلاگ نويسان قديمی و پيشکسوت هستند؛ ممنون می‌شوم که از خودشان٬خاطراتشان٬وبلاگشان٬سختی‌های رشته‌شان و هر چيز ديگری که جالب می‌دانند برايمان بنويسند...در ضمن یک نفر لطف کنه و اسم چند تا وبلاگی که نویسنده‌اش دندانپزشک و یا دانشجوی دندانپزشکی هست رو به بنده معرفی نماید...پیشاپیش خدا خیرش دهاد...!
از دوستان عزيز مدلاگی نيز تقاضا می‌کنم در هنگام کامنت گذاشتن٬لطف کنند و رشته تحصيلی‌شان و مقطع دانشجويی‌شان را بنويسند تا بعدا راحت باشم...
خيلی مرسی...!10.gif23.gif

/ 15 نظر / 49 بازدید
نمایش نظرات قبلی
الهام صادقین

سلام.واقعا جای تاسف داره.اما بلاخره باید يه جوری درستش کرد.بازم ممنون که اين وبلاگ رو راه انداختيد انشا ا... که بشه با بيان کردن و باز کردن ممشکلات راه حلی برای رفع اونا پيدا کرد.

تيده ا

ای بابا شی بگم والا موفق باشی منم رشتم کامپیوتره

ميترال

در مورد وبلاگ دندون(وبلاگ دندون طلا)هم هست که مال بچه های سال ۵ مشهد هست

سلام. هيچ کس زندگی يک پزشک و درک نمی کنه جز خودش و خانوادش. خانوادش(اونم اگر رابطه ی احساسی قوی باهاش داشته باشن) در هر صورت برای تمام پزشکان عزيز آرزوی سلامتی و بهروزی دارم. خودم عضو خانواده ی پزشکم و به خانوادم با تمام وجود افتخار می کنم خوشحالم که در پرشين بلاگ سايت پزشکی وجود داره.گهگداری سر می زنم و عاشقانه خط به خط مطالبش رو می خونم*

ارمييتا

اول سلام وخسته نباشيد! ... حق با شماست گويند که اميد وچه نوميد ندانند من مرثيه گوی وطن مرده خويشم. اين دو ادرس از بچه های دندون اند که من نوشته هاشون رو دوست دارم ethmoid.persianblog.ir tabeedi.persianblog.ir

مريم

سلام پزشک باشی بايد صابون همه چيو به تنت بمالی... ميدونين پزشک شرايطی داره که فقط يه پزشک ميتونه درک کنه... واسه همين هميشه فکر ميکنم پزشکای يه زيج جدا تو اين دنيا هستن... يه جمعيت جدا... آخرين پستم در همين مورد بوده. خوشحال ميشم يه نگاه بندازينو نظرتونو بگين...

مرضيه

برای همهی پزشکان عزيز و متعهدمان ارزوی سلامتی ميکنم

محمــــــــدجــــــــواد

سلام دکتر!!!!! وب جذابی دارین!!!! منم عشق پزشکی ام...سال بعد کنکور داریم... افتخار میدین لینکتون کنم... اگه اجازه هست حتما بهم خبر بدین... با اجازه.